כללי

זיהום מי תהום – מדוע צריך לטפל בזה?

אחת הבעיות הקשות ביותר שאנחנו מתמודדים איתן בתחום איכות הסביבה, היא זיהום של מי התהום. זו תופעה ידועה שמתרחשת לא רק בישראל במקומות מסוימים, אלא בלא מדינות אחרות, כולל מדינות מערביות אחרות.

זיהום של מי תהום מתבצע, לא פעם, על ידי חברות תעשייתיות שונות אשר בתהליכי הייצור מפנים חומרים מזהמים אשר מגיעים אל מי התהום. במקרים אחרים, הזיהום מתרחש כתוצאה מחוסר בקרה, חוסר פיקוח כללי, אשר מוביל לכך שאין מניעה בשימוש בחומרים מסוימים או בתהליכי עבודה, וזה עלול לייצר זיהום באופנים שונים.

מדוע מדובר בבעיה משמעותית?

בשביל להבין מדוע זיהום מי תהום זו בעיה משמעותית, צריך לדעת תחילה מה זה בכלל מי תהום ומה המשמעות שלהם. מדובר במים אשר שוכנים מתחת לאדמה. אלה מי גשמים שמחלחלים אל תוך האדמה ונשמרים שם.

החשיבות של מי תהום היא עצומה, מאחר והם מהווים 20 אחוז ממצבור המים המתוקים בכדור הארץ, ואנחנו משתמשים בהם לצורך שאיבה עבור שתייה והשקיה. ברגע שהם מזדהמים, זה משפיע כמובן גם על המים שאנחנו שותים, גם על המים מהם אנחנו מייצרים משקאות שונים, וכן זה משפיע על המים שאנחנו מספקים לצמחים וגידולים שונים.

זיהום במי תהום, באופן טבעי יכול לסכן אותנו מבחינה בריאותית. יתרה מזו, ברגע שהמים מזדהמים נדרש תהליך משמעותי של ניקוי. דבר שהוא לא תמיד אפשרי, וגם אם כן זה לוקח זמן והוא מאוד יקר.

מה גורם לזיהום של מים תהום

חשוב להבהיר, הזיהום נגרם הן על ידי בני אדם והן על ידי מקורות אחרים, טבעיים. כפי שציינו קודם לכן, אנחנו גורמים לזיהום באופן ישיר על ידי שפיכה של חומרים מזהמים בתהליכי תיעוש שונים. בין היתר, אפשר למצוא זיהומים שנוצרו על ידי דלקים ושפכים מזהמים אחרים.

כאמור, הרבה פעמים הזיהום נוצר עקב מקורות טבעיים שונים. למשל, שחרור של מינראליים במקורות המים, דבר שעלול לגרום לנזק באיכות מי התהום. באופן טבעי, אנחנו ננסה להימנע מכך ולמצוא פתרונות שונים להתמודד עם הבעיה.

כיצד אפשר להימנע מזיהום של מי תהום?

בשביל להימנע מזיהום של מי תהום, יש להקפיד על כך שאנחנו לא נשחרר חומרים מזהמים ללא בקרה ופיקוח, שכל חומר אשר אנחנו מדליפים ממקום מסוים, לא יגיע בסופו של דבר אל מאגרי מי תהום ולא יחלחל אל תוך האדמה, אלא יופנה אל מקומות שאפשר לטפל בו.

התהליך יכול להתבצע בעזרת גורמי מקצוע שמתמחים בכך וכן בעזרת אמצעים מקצועיים שונים. בצורה כזו, ניתן גם למנוע מצב שכזה וגם ניתן לנהל אותו בתהליך הרבה יותר מבוקר ומפוקח. בסופו של דבר, זה יאפשר לנו לשמור על מי תהום נקיים, אשר נוכל להשתמש בהם לצרכים שלנו או של הטבע.

אולי גם תאהב