כללי

מהם סרטים כשרים ואיך מגיעים אליהם?

אדם חילוני טיפוסי, מכיר את עולם הכשרות דרך המזון. הוא יודע שיש מסעדות כשרות ומסעדות שאינן כשרות, מוצרי מזון שמקבלים היתר כשרות מהרבנות הראשית או מגורמים אחרים שנחשבים ברי סמכא בעניין, אל מול מוצרי מזון שאינם מקבלים הכשר כשרות, ולכן מי ששומר צריך להימנע מהם.

מי שמכיר את העולם החרדי לעומק יודע, שהכשרות איננה חלה רק בעניינים של מזון. במשך השנים, בעקבות התפתחויות חברתיות ושינויים טכנולוגיים שונים אשר יכלו ועדיין יכולים לאיים על שלמותה של הקהילה החרדית, החליטו ראשי הקהילה לספר היתרי כשרות גם למוצרים או אמצעים אחרים שאינם קשורים לעולם המזון כלל. למשל כל מה שקשור לסרטים.

מה הקשר בין סרטים ולכשרות?

כידוע, העולם החרדי במשך עשרות שנים נמנע מצריכת יצירות אומנות כמעט באופן מלא, אלא אם מדובר ביצירות הקשורות באופן כזה או אחר לעולם התורה. אנשים חרדים כמעט ולא צורכים מוזיקה, לא קוראים ספרים שאינם ספרי דת, אינם מחזיקים טלוויזיה בבית ולכן הם גם נמנעים מצריכת תוכניות או סרטים.

ההסברים להתנהגות זו, חוסר רצון לבזבז זמן יקר על מה שנחשב שבעולם החרדים להבלים בזמן שהם יכולים לעסוק בקריאה ולימוד תורה, וכן חשש שמא ביצירות אלו יהיו דברים שאינם הולמים את העולם הדתי, העולם החרדי, דברים שנחשבים לטומאה.

מאחר ועם השנים נוצר צורך מסוים ביצירות אומנות ושימוש באמצעים מסוימים שיספקו את החברה החרדית באופנים שונים, אז הוחלט לספק היתר כשרות ליצירות ואמצעים מסוימים. כך למשל, נוצרו סרטים כשרים. כלומר, סרטים שקיבלו הכשר מהרבנים שניתן לצפות בהם ללא חשש שמא מדובר בדברים שיפגעו בערכים שלהם. בין היתר, מדובר על סרטים חינוכיים לילדים.

מה נחשב לסרט חינוכי וכיצד ניתן לצרוך אותו?

כאמור, החברה החרדית משתמשת לא מעט בכלי של סרטים חינוכיים לילדים על מנת להעביר מסרים ולחנך ילדים לערכים מסוימים. באופן טבעי מדובר על ערכים שחשובים לעולם החרדי, בין אם זה ערכי המשפחה, לימוד תורה, מצוות כבד את אביך ואת אימך, שמירה על כשרות, תפילות ועוד.

סרטים חינוכיים לילדים הפכו לכלי מאוד אפקטיבי ומאוד נפוץ, בגלל הבנה שזו אחת הדרכים למשוך ילדים ולעורר בהם עניין, ובדומה לעולם החילוני, גם בעולם החרדי יודעים שדרך סרטים, בפרט כאלה שיוצרים כמין "גיבורי על", אז אפשר לעורר השראה בקרב הילדים ולהעביר את המסר טוב יותר מאשר בדרכים אחרות.

סרטים אלו נחשבים כאמור לסרטים כשרים, וגם הדרך למצוא ולצרוך אותם מתאימה לעולם החרדי. אפשר למצוא אותם דרך דיסקים אשר נמכרים או מועברים בעולם החרדי מאחד לשני, דרך ערוצים ואתרים המשמשים את הציבור החרדי, במסגרת מה שמכונה אינטרנט כשר, וכן הרבה פעמים הם מוצגים בצפייה קבוצתית במוסדות חינוך חרדיים מסוגים שונים.

אולי גם תאהב