כללי

טיפול בחרדה נוירו פידבק – מדוע משתלם לעבור טיפול כזה

כשאנחנו מתמודדים עם חרדה מסוימת, בין אם זה בגלל גירוי מסוים, ספציפי, ובין אם זה מסיבות אחרות, מאוד קשה לנו להשתחרר ממנה. אותה חרדה יכולה לנהל את חיינו באספקטים שונים, היא תמנע מאיתנו לבצע פעולות שונות, היא תגרום לנו להרגיש הרבה יותר חלשים, לחשוש ולפחד מדברים שאנחנו צריכים ויכולים לעשות, אם רק נדע כיצד לקבל טיפול נכון נגד אותה חרדה שמפעילה אותנו.

במשך שנים, היה נהוג לחשוב שבשביל לטפל בחרדות אנחנו צריכים לקחת כדורים, תרופות, אנחנו צריכים לעבור טיפולים פסיכולוגיים ארוכים וממושכים. החלק השני אומנם יכול לעזור לנו, בעיקר אם מדובר בחרדות שקשורות לטראומות או דברים אחרים מהעבר שלנו, דברים שאנחנו יכולים להתמודד איתם באופן ישיר דרך שיחות והצפה של הנושא. אך לגבי הנקודה הראשונה, אין שום צורך לקחת כדורים ותרופות, שכן אנחנו יכולים לעבור טיפול נוירו פידבק.

טיפול בחרדה נוירופידבק, נועד לאפשר למטפל להכיר את המוח שלנו ואת דרך החשיבה שלנו, על מנת שהוא יוכל לייצר עבורנו תוכנית פעולה מתאימה. כל זה מבלי שתתבצע פעולה פולשנית או שימוש בתרופות וכדורים. מדובר בתהליך יחסית פשוט וקצר, שמספק תוצאה איכותית וכן מאפשר לנו מתוכנית טיפול שמתאימה ספציפית עבורנו.

טיפול נוירו פידבק, הומצא על ידי נאס"א בארצות הברית והרעיון הוא, לאפשר למטפל לבדוק את פעילות גלי המוח ובהתאם לכך לייצר תוכנית מתאימה, על פי הפעולות הנכונות שהמוח מייצר. הטיפול מתבצע באופן הבא: המטופל מתחבר למחשב אשר סורק את המוח שלו, בזמן הזה הוא צופה בסרט להנאתו, וכשהמוח מגיב בצורה נכונה הוא מתוגמל, וכן המחשב יודע לזהות שהמוח פעל נכון ובהתאם לכך הוא יוצר תוכנית עבודה שמתאימה לפעילות המוח באותה נקודה.

כיצד טיפול כזה יכול לעזור במקרים של חרדות

אם נתבונן מבחוץ על מצב של חרדה נגלה, שאנחנו פועלים בנקודה זו בצורה הפוכה ממה שאנחנו אמורים לפעול בשביל להתגבר עליה. כלומר, אנחנו פועלים מתוך פחד, מועקה, חשש. זה בא לידי ביטוי גם בהיבטים נפשיים וגם בהיבטים פיזיים, למשל זיעה, קשיי נשימה, רעד ודברים אחרים.

ברגע שאנחנו עוברים טיפול נוירו פידבק, אז נדע כיצד להתנהל בסיטואציה בה נתמודד עם חרדות שונות, שכן התוכנית יודעת מתי המוח שלנו עובד בצורה נכונה ואז נדע כיצד להתנהל, כיצד נחשוב במקרים של חרדות כאלה ואחרות.

צריך להדגיש, אומנם התהליך של החיבור למחשב והצפייה בסרט הוא פשוט יחסית, אך יש צורך לאמן את המוח להתנהל בצורה כזו. כאן אנחנו לומדים מה אנחנו צריכים לעשות, מה יכול לעזור לנו וכיצד נעשה זאת בשביל להפיק תוצאות איכותיות. בשילוב של טיפול אשר יעזור לנו לפרק את החרדות מבחינה נפשית, הרי נוכל ליהנות מהכלים הטובים ביותר כיצד להתמודד איתן.

אולי גם תאהב