כללי

הפתרון שמחליף את הצ'ק או המזומן

ישראלים רבים מנהלים חשבון בנק אחד או יותר ולרוב יש ברשותם לפחות כרטיס אשראי אחד. עם זאת, יש כ-1.5 מיליון תושבי קבע ותושבים ארעיים שאינם מחזיקים חשבון בנק באחד מהבנקים בישראל, ביניהם כ-400,000 עובדים זרים ולמעלה מ-250,000 המוגדרים כמהגרי עבודה. עד היום, העובדים הזרים ומהגרי העבודה קיבלו את השכר החודשי שלהם במזומן, אך בשנים האחרונות החלו לצוץ פתרונות מתקדמים ואיכותיים יותר כמו כרטיס נטען.

כרטיס אשראי נטען נפוץ בכל העולם ובשנים האחרונות הוא הפך לפתרון אטרקטיבי גם בישראל, ומעבר לעובדים הזרים כרטיס החיוב מתאים לבני נוער שאין להם חשבון עובר ושב בבנק זה או אחר, למי שמרבה לעשות קניות באינטרנט, לאנשים עם חשבונות מוגבלים, למעסיקים השולחים עובדים לחו"ל ומעוניינים לשלוט ולהגביל את הוצאות האש"ל של השכיר הנמצא מעבר לים, ולכל אדם המעוניין לשלוט בהוצאות החודשיות שלו בנוחות ובבטחה, מאחר והכרטיס מהווה חלופה משתלמת לשימוש בצ'קים ובמזומן.

מהפכה בעולם כרטיסי החיוב

כולם מכירים את כרטיסי האשראי הרגילים והם נוחים לשימוש ומהווים תחליף ראוי למזומן ולצ'קים, במיוחד כיום לאחר שהמחוקק אישר את החוק לצמצום השימוש במזומן. כרטיס נטען הוא כרטיס אשראי לכל דבר ועניין, ניתן להשתמש בו במגוון רחב של עסקים בארץ או בחו"ל, להעביר באמצעותו כספים בהעברה בנקאית לחו"ל (פתרון חשוב לעובדים הזרים בארץ), אפשר למשוך באמצעותו מזומן מרוב המכשירים האוטומטיים והוא מציע יתרונות נוספים.

עם זאת, יש הבדל משמעותי בין כרטיס חיוב נטען לכרטיס אשראי רגיל, מאחר ובכרטיסי דביט לא ניתן לבצע עסקאות אשראי ותשלומים, ולאחר כל קנייה ורכישה הסכום יורד באופן מיידי מהכרטיס.

ראוי לציין כי כרטיסי חיוב נטענים נפוצים מאוד באירופה ובאמריקה, רבים משתמשים בהם כתחליף ראוי לשימוש בצ'קים ובמזומן, וכיום יש גם מעסיקים המעבירים את השכר החודשי של העובדים ישירות לכרטיס הנטען, בעיקר במקרים בהם אין לעובדים חשבונות בנק בישראל. 

מה הם היתרונות המרכזיים של כרטיס נטען?

כרטיס אשראי נטען הוא הפתרון המומלץ כיום לכל אדם המחפש פתרון חליפי לשימוש במזומן ובצ'קים. במקום לסחוב שטרות רבים בארנק וללא צורך לשלם בצ'קים (כדי לשלם בצ'ק חייבים חשבון בנק פעיל ושאינו מוגבל) – אפשר לשלם באמצעות כרטיס חיוב נטען, ויש לא מעט יתרונות לשיטה זו.

לפניכם היתרונות העיקריים:

ללא חשבון בנק – אחד היתרונות העיקריים של כרטיסי האשראי הנטענים הוא שאין צורך להחזיק חשבון עובר ושב באחד הבנקים בארץ. לכן, הכרטיס הנטען מתאים לעובדים זרים, לבעלי חשבונות מוגבלים, לילדים ובני נוער ועוד.

שליטה בהוצאות החודשיות – לכרטיס חיוב נטען אין מסגרת כמו בכרטיס אשראי רגיל, לכן היתרה הצבורה בכרטיס מהווה את המסגרת והתשלום הוא מיידי, כמו תשלום במזומן, וניתן לשלוט היטב בהוצאות החודשיות.

נוחות – קל להשתמש בכרטיס הנטען, הוא נוח וידידותי ובתי עסק רבים מכירים בו.

ביטחון – הכרטיס בטוח לשימוש, במקרה של גניבה או אובדן, הנזק המקסימלי האפשרי הוא איבוד היתרה הצבורה בכרטיס.

משיכת מזומן – ניתן למשך מזומן מכל הכספומטים.

רב פעמי – הכרטיס רב פעמי וניתן להטעין בו כסף פעם אחר פעם. 

מי מציע כרטיס אשראי נטען?

אפשר להזמין בקלות כרטיס נטען מגופים פיננסיים שונים, ובהם בנק הדואר, בנק ירושלים, בנקים מסחריים נוספים, רמי לוי, ויש גם חברות פינטק שהחלו לשווק כרטיסי אשראי נטענים. יש בשוק כרטיסי אשראי נטענים, לרוב חד פעמיים, המיועדים לשימושים ספציפיים, כמו הכרטיס של משרד הפנים המיועד לאוכלוסיות קשות יום לצורך רכישת מזון וכו'.

לסיכום, כרטיס אשראי נטען מחליף את השימוש בצ'קים ובמזומן ומעניק יתרונות חשובים, לכן כדאי לבחור בקפידה ממי להזמין את הכרטיס ולבדוק את נושא העמלות מראש. כמו כן, כדאי להפקיד בו סכומי כסף בהתאם לשימוש החודשי הצפוי.

אולי גם תאהב