כללי

כמה עובדות מעניינות על משק חקלאי

במשך השנים נוצרה בישראל, ישות משפטית ייחודית שלא קיימת במדינות אחרות בעולם, והיא משק חקלאי. כל אדם שאיננו מכיר את המשמעות של מונח זה, הוא יכול להניח שמדובר במשק רגיל של בעל חיים,צמחים וכדומה. בישראל, כאמור, מדובר על מונח מעט שונה.

בשביל להבין את המשמעות של מונח זה וכיצד הוא מתקשר למונח אחר, ייחודי בישראל, והוא בן ממשיך, צריך להבין איך נוצר הרעיון, ממה הוא הגיע ואיך בדיוק הוא ממשיך לפעול גם היום, למעלה משבעים שנה אחרי שהוקמה המדינה והוסדרו התנאים לעניין זה.

מה זה משק חקלאי וממה הוא נוצר

המשמעות של משק חקלאי בישראל, הוא חלוקה של שטח נחלה אשר עומד לרשות בעלי המקום. הבעלים קיבלו אותו בין אם זה ברכישה ובין אם זה במסגרת חוזית אחרת. הנחלה העומדת לרשותם מתחלקת לשניים, שטח מגורים ושטח שמיועד לפעילות חקלאית. שטח זה שייך לאגודה שיתופית אליה שייך היישוב כולו (מושב או כפר).

המשמעות של בן ממשיך היא, אחרי מותם של בני הזוג אשר להם שייכת הנחלה, הוא יכול לקבל את השטח ולהשתמש בו. בעיקרון, כל נחלה אפשר לרשום על שמו של אדם אחד או שני בני הזוג המתגוררים במקום. עם לכתם מהעולם, אז הבן יוכל לקבל את הנחלה לידיו, זאת בהתאם להחלטה של ההורים למי להעביר את זה.

צריך להדגיש, הרבה פעמים אותה נחלה כוללת לא רק שטח מגורים ושטח חקלאי אלא קרקעות נוספות, כולל קרקע עזר או קרקע שהיתה מיועדת לפעילות חקלאית אך ניתנו היתרים לעשות בה שימושים אחרים, בין אם זה באופן קבוע ובין אם זה באופן מוגבל.

מה צריך על בחירת בן ממשיך ומכירת השטח

שני הדברים אינם בהכרח פשוטים. אך בעוד שכל הרעיון של בן ממשיך הוא בעייתי מבחינה משפחתית (יש על כך ביקורת ציבורית אך זה עניין אחר), הרי שכל הנושא של מכירת שטח לגורם זר, הוא עניין הרבה יותר מורכב מזה.

הרעיון של בן ממשיך הוא בעייתי מבחינה משפחתית, מאחר ואם בן אחד מקבל את הנחלה לידיו, אזי ששאר הילדים לא יוכלו לקבל אותה ואז עליהם לחשוב כיצד מחלקים את ההכנסות, כיצד מתחלק ערך הנחלה בין כל הילדים, כך שאף אחד לא יפסיד שום דבר. הרבה פעמים הנושא של משק חקלאי והעברת הנחלה לבן מסוים, קורעת את המשפחה.

כאמור, מכירה של שטח היא הרבה יותר בעייתית מאחר ולא ניתן לעשות זאת בצורה רגילה, פשוטה, אלא יש לקבל אישור של האגודה, אישור של מינהל מקרקעי ישראל, מדובר בתהליך הרבה יותר מורכב ממכירת נכס רגיל, מה שמחייב גם להיעזר בגורמי מקצוע, לדוגמא עורכי דין שמתמחים בכך ואנשים אחרים שיכולים לעזור בנושא זה, בהיבטים שונים.

 

 

אולי גם תאהב