כללי

הסעות ממוגנות ירי – מתי וכיצד נשתמש בסוג כזה של הסעות 

לא פעם אנחנו שומעים על כלי רכב משוריינים אשר נוסעים במקומות שונים בישראל, בכבישים מוכרים ולא מוכרים, ומסיעים אנשים, בפרט עובדים וילדים. מדובר על רכבים שמיועדים באופן ספציפי לאזורים אלה ובפרט לסיטואציות אשר עלולות להיווצר, ולמצוא את הנוסעים ברכב ללא מענה.

הסעות ממוגנות ירי הן תופעה לא חדשה בישראל. לצערנו הרב, אנחנו נאלצים להתמודד לא מעט עם מקרי פח"ע (פעילות חבלנית עוינת) עוד מלפני קום המדינה, ועל כן במקומות מסוימים, הציבור נידרש לנהוג בזהירות ולהיערך בהתאם, בין היתר זה אומר גם להשתמש בכלי רכב משוריינים. אם בעבר זה היה בעיקר באזורים קרובים לגבול, הרי שהיום זה נדרש גם באזורים אחרים, בתוך הגבולות עצמן, למשל בשטחים שמעבר לקו הירוק או במקומות אחרים.

צריך להדגיש כאן, כשאנחנו מדברים על הסעות בכלי רכב ממגוני ירי, הכוונה כמובן להסעות מאורגנות, ממוסדות, כמו למשל, הסעות עובדים, הסעות לבתי ספר או מוסדות ציבור אחרים, הסעות לטיולים, וכן הכוונה להסעות של אורחים מהארץ ומחו"ל. יחד עם זאת, ישנם כלי רכב ממגונים מירי אשר משרתים גם אנשים פרטיים, במצבים ספציפיים. למשל, כלי רכב משוריינים שמשרתים אנשי עסקים, פוליטיקאים, אמנים וגורמים אחרים אשר חוששים שמא יקרה להם משהו.

לפני שנסביר כיצד בוחרים כלי רכב ממוגן ומתי משתמש בהסעות ממוגנות, צריך להדגיש כאן, יש מקרים בהם זה לא מספיק רק להשתמש בכלי רכב כאלה. למשל, אם מסיעים עובדים ובוודאי אם מסיעים תלמידים, הרי זה לא מספיק רק להשתמש בכלי רכב ממוגן, אלא צריך גם להשתמש בשירותיהם של מאבטחים שיש להם רישיון נשק. אלה ידעו להגיב לכל פעולה, אם חס וחלילה משהו יתפתח במקום.

כיצד בוחרים כלי רכב ממוגן ואיך משתמשים בשירות הסעות ממוגנות

ובכן, כמו שציינו יש מקרים מסוימים בהם נדרש להשתמש בשירותי הסעות ממוגנות. מדובר על מקרים כמו למשל, הסעות של עובדים או תלמידים, הסעות חיילים, הסעות אורחים או בכלל הסעות שמתבצעות באזורים עם סיכון ביטחוני גבוה.

בכל אחד מהמקרים הנ"ל יש לשכור רכב ממוגן, אשר יספק את מרבית ההגנה לנוסעים. זה אומר חלונות משוריינים, זה אמר מצב בו יש סורגים על החלונות, וכן נעילה אוטומטית של הדלתות מבפנים כך שאיש לא יוכל לפרוץ את הדלת מבחוץ.

חשוב לבחור רכב שהמאבטחים או האחראים על הנסיעה, בחנו היטב ואכן החליטו שהוא מתאים לסוג הקהל וכן לאזור אליו מתבקשים לנסוע. חשוב לוודא שהרכב תקין, מוכן לנסיעה לאותם אזורים אליהם מתבקשים להגיע וכן שהנהג וכל הצוות שאחראי על הנסיעה, מתאימים לכך.

לפני סיום רק נדגיש, מי שאחראי על הנסיעה אמור לבחון את כל ההיבטים השונים וכמובן לעדכן את הנוסעים או ההורים (אם מדובר בילדים), לגבי הרכב והנסיעה עצמה.

אולי גם תאהב