כללי

חדרים נקיים – מה זה וכיצד בונים אותם

כשכל אחד מאיתנו שומע את המונח חדר נקי, אז הנחת היסוד שלו היא, שהכוונה לחדר אשר עבר שטיפה, טאטוא, דברים סטנדרטיים אשר מתבצעים על בסיס יומיומי בכל בית, בכל עסק, על מנת לאפשר למשתמשים בו ליהנות ממנו כמו שצריך, מבלי שיצטרכו להתמודד עם דברים שעלולים לגרום לזיהומים, מחלות ואי נוחות מתמשכת.

אך המונח חדרים נקיים במובן העסקי, במובן הטכני, הוא הרבה יותר משמעותי מזה ויש לו השפעה גדולה יותר על המשתמשים בו וכן על התהליך שנעשה בתוך החדר עצמו. למשל אם מדובר במעבדות או בחדרים בהם נערכים תהליכי ייצור כאלה ואחרים.

הרעיון של חדר נקי מבחינה טכנית, טכנולוגית, הוא שאל תוך החדר לא יכולים להיכנס פירורי אבק או לכלוך בשום צורה שהיא. לא משנה אם מדובר בפירורים שנכנסים מבחוץ או נוצרים מבפנים בזמן תהליך הייצור. במקרים כאלה יש מערכות שונות שדואגות לסלק אותם במהירות מבלי שהם יישארו וישפיעו על כל מה שנעשה במקום.

הסיבה שאנחנו נדרשים להשתמש באותו מבנה וסוג חדרים היא מאוד פשוטה, רק כך אנחנו יכולים לוודא שתהליכי הייצור, הבדיקות או כל דבר אחר, נעשה בצורה נקייה, בצורה שאיננה נגועה בזיהום אפשרי. אם נניח מדובר על מעבדה שמייצרת בדיקות כאלה ואחרות, הרי שכך בצורה כזו, אפשר לוודא במאה אחוז שלא ייגרם שום נזק לתהליך, הוא לא יזוהם ונוכל לספק תוצאות איכותיות. מעבר לכך, ברור לכל שגם המשתמשים בחדר לא יצטרכו להתמודד עם בעיות כאלה ואחרות אשר עלולות להיווצר כתוצאה מהתהליכים שהאבק והפירור יוצרים.

לפני שנסביר כיצד בונים חדרים נקיים, חשוב להדגיש שלא בכל מקום ולא בכל מבנה יש צורך בחדרים כאלה. בדרך כלל, השימוש בחדר כאלה נעשה במבנים ספציפיים, כאלה שכוללים מעבדות, כאלה שכוללים חדרי ייצור מסוימים, וחדרים אחרים שדורשים תהליכי עבודה מסוימים.

כיצד בונים חדר נקי בצורה נכונה

יש לבנות את החדר בזמן שבונים את המבנה, במידה וזה אפשרי כמובן, זאת על מנת שלא יהיה צורך לבצע שינויים מבניים או שינויים אחרים במקום. הבנייה דורשת תכנון מוקדם, אותו ניתן לבצע באמצעות אנשי מקצוע שמתמחים בכך, יועצים אשר יש להם ידע וניסיון בהקמת חדרים מסוג זה.

החדרים נבנים בעזרת מערכות שונות, מערכות אוורר, אשר מותקנות במקום ומסוגלות לשאוב את כל האבק עוד לפני שהוא נכנס, הן מסוגלות לשמור על המקום נקי באופן מלא, כך שלא יווצר שום סיכוי שהחדר יתמלא באבק ובלכלוך. את המערכת ניתן להפעיל מתוך החדר וכן מחוצה לו, במידת הצורך. בנוסף, החדר נבנה באופן אטום לגמרי, כשאין פתחים החוצה, כלומר אין חלונות או דלתות שאינן אטומות לגמרי, זאת על מנת שלא יווצר מצב שמאחד הפתחים ייכנס אבק או לכלוך.

אולי גם תאהב