הגירה לארצות הברית
אנשים רבים ברחבי העולם מעוניינים ללכת אחר חלומם ולנסות את מזלם בארץ האפשרויות הבלתי מוגבלות – ארצות הברית. תהליך זה מורכב אך אפשרי לביצוע המצריך הכנה מוקדמת כדי להוציא ויזה מתאימה. את הבקשה לוויזה לא ניתן להגיש בעצמנו ורק אזרח אמריקאי יכול להגיש בקשה זו.

חוק ההגירה האמריקאי הוא מורכב, ויש תהיות רבות לגבי איך הוא עובד. חוק ההגירה בארצות הברית נבנה על בסיס העקרונות הבאים: איחוד משפחות, הכשרת מהגרים עם כישורים בעלי ערך לכלכלת ארה"ב, הגנה על פליטים וקידום גיוון באוכלוסייה.

החוק המסדיר את מדיניות ההגירה נקרא חוק ההגירה והלאום (INA) והוא מאפשר לארצות הברית להעניק עד 675,000 אשרות עולה קבועות מדי שנה בכל קטגוריות הוויזה השונות. בנוסף, בכל שנה הנשיא נדרש להתייעץ עם הקונגרס ולקבוע מספר שנתי של פליטים להתקבל לארצות הברית באמצעות תהליך יישוב הפליטים האמריקני.

מי יכול לקבל ויזת הגירה לארצות הברית ?

הגירה על בסיס משפחה – איחוד משפחות הוא עיקרון חשוב במדיניות ההגירה של ארה"ב. ההגירה על בסיס זה מאפשרת לאזרחים אמריקאים להביא בני משפחה מסוימים לארצות הברית. בנוסף, ילדים קטינים לא נשואים של אזרחי ארה"ב, הורים לאזרחים אמריקאים מעל גיל 21, ילדים בוגרים, אחרים ואחיות של אזרחי ארה"ב זכאים לוויזה במסגרת חוק ההגירה האמריקאי אך המועמדים הפוטנציאלים מחויבים לעמוד בקריטריוני זכאות שונים.

הגירה על בסיס תעסוקתי – ארצות הברית מספקת דרכים שונות עבור מהגרים עם כישורים יקרי ערך להגיע לארץ באופן קבוע או זמני. מאחורי הגירה מסוג זה עומד עקרון התרומה לארצות הברית. המדינה מעוניינת להעניק ויזה לאנשים בעלי יכולות מיוחדות בתחומים שונים כמו מדע, אמנות, עסקים ועוד על מנת לתרום לתחומים שונים במדינה. בנוסף, ויזת עבודה ניתנת לאנשים אשר מעוניינים להשקיע סכומי כסף גדולים בכלכלת ארצות הברית.

הגירה על בסיס אוכלוסייה פגיעה – פליטים מתקבלים לארצות הברית על בסיס חוסר יכולת לחזור לארצות מולדתם בגלל "חשש מבוסס מרדיפות" בגלל גזעם, חברותם בקבוצה חברתית מסוימת, דעה פוליטית, דת או מוצא לאומי. פליטים מגישים בקשה לקבלה מחוץ לארצות הברית, בדרך כלל מ"ארץ מעבר" שנמצאת מחוץ למדינת מולדתם.

הגירה על בסיס גרין קארד – הגרלת ויזת המגוון נוצרה על ידי חוק ההגירה משנת 1990 כערוץ ייעודי לעולים ממדינות עם שיעורי עלייה נמוכים לארצות הברית. בכל שנה מוקצים 55,000 ויזות באופן אקראי לאזרחים ממדינות ששלחו פחות מ 50,000 עולים לארצות הברית בחמש השנים הקודמות.
הגירה על בסיס הקלה הומניטרית – סטטוס "מוגן זמני" מוענק לאנשים הנמצאים בארצות הברית אך אינם יכולים לחזור למדינתם עקב אסון טבע, תנאים זמניים יוצאי דופן, מלחמה ועוד.

הגירה על בסיס אזרחות אמריקאית – על מנת להעפיל לאזרחות אמריקאית באמצעות התאזרחות, אדם חייב היה להיות בעל מעמד של גרין קארד לפחות חמש שנים או שלוש שנים אם השיג את הכרטיס הירוק באמצעות בן זוג אזרח אמריקני. מועמדים לאזרחות אמריקאית חייבים להיות בני 18 לפחות, להפגין תושבות רציפה, להפגין "אופי מוסרי טוב", לעבור את בחינות ההיסטוריה והאוניברסיטה האמריקאית ודרישות נוספות.

מגבלות חוק ההגירה

בנוסף למגבלות המספריות המוטלות על העדפות ההגירה השונות, ישנה גם הגבלת כמות מהגרים המגיע לארצות הברית מכל מדינה שהיא. נכון לרגע זה, לא ניתן לאשר ויזות לקבוצת מהגרים העולה על 7% מכלל העולים לארצות הברית בשנה אחת. מגבלה זו נועדה למנוע מקבוצות מהגרים שליטה בדפוסי ההגירה של ארצות הברית.

למעוניינים בנושא הגירה לארצות הברית מומלץ להתייעץ עם גורמים מתמחים בנושא זה על מנת להקל על תהליך זה.

אולי גם תאהב