חוק ומשפט

עורך דין פלילי

תחום העבירות הפליליות, כולל טווח רחב מאוד של עבירות. החל מעבירות קלות יותר של הונאת ביטוח לאומי, ועד עבירות חמורות ביותר של תקיפה, אלימות וסמים. העונשים המוטלים על עבירות פליליות משתנים מעבירה לעבירה. גם העבודה אותה מבצעים עורכי הדין בתיקים הפליליים משתנה מתיק לתיק. בחלק מהתיקים, אפשר לזכות את הנאשם. 

בתיקים אחרים, יש צורך להגיע עם התביעה לעסקת טיעון. אולם יש מקרים קשים של רצח מוכח, בהם עורך הדין לא יצליח לזכות את הנאשם, או לסכן את עונשו. במקרים אלו, יהיה על עורך הדין להוכיח שהנאשם לא כשיר לעמוד לדין.

עבירות פליליות של אלימות ותקיפה

העבירות הפליליות החמורות ביותר, הן עבירות של אלימות ותקיפה. יש לזכור, שגם החזקת סכין, נחשבת לפי החוק עבירה פלילית. על עבירת רצח בזדון- העונש הוא מאסר עולם. כאשר עורך דין פלילי מקבל תיק של עבירת אלימות מוכחת, יהיה קשה מאוד לזכות את הנאשם. במקרים אלו, ינסו עורכי הדין לקצר את העונש, או להוכיח שהנאשם לא כשיר מבחינה נפשית לעמוד לדין.

עבירות סמים ואלכוהול

סוג קשה של עבירות פליליות- הן עבירות סמים ואלכוהול. צריכת סמים- נחשבת עבירה חמורה מאוד. גם סחר בסמים נחשב לעבירה קשה. החוק מחלק בין סחר בסמים לצורך צריכה אישית, ובין סחר בסמים שלא למטרות אישיות. עונש שיוטל על סוחר שסמים שצרך אותם באופן אישי- יהיה כבד מאוד. ולכן, הנתפס בעבירות אלו, חייב לקחת את עורך הדין הטוב ביותר בתחום. לא תמיד אפשר להוציא חשוד בעבירות אלו- כזכאי. לפעמים, עורך הדין יצליח להקל באופן משמעותי בעונש, באמצעות עסקת טיעון. 

אסור לקטינים לצרוך משקאות אלכוהול. ולכן, מי שמוכר אלכוהול לקטינים- יואשם בעבירה פלילית. גם לקטין שנתפס צורך משקאות אלכוהול- ייפתח תיק פלילי. על עורך הדין המייצג את הקטין, יהיה לפעול לסגירת התיק של הקטין, ומחיקת הרישום הפלילי.

עבירות פליליות מול ביטוח לאומי

כל כמה שנים, מתגלים מקרים בהם רימו את ביטוח לאומי. אפשר בדרכים שונות לזייף מחלות ולרמות את הרופאים. הוצאת כסף מביטוח לאומי שלא בצדק, נחשבת לעבירה פלילית. למעשה, עבירות אלו פוגעות בסופו של דבר גם במשפחות שמגיע להם כסף. ביטוח לאומי מקשה יותר ויותר בתנאים לקבלת קצבת נכות, וכך נפגעות שלא בצדק משפחות טובות. תפקיד עורך דין שמומחה בדיני ביטוח לאומי- יהיה להוכיח שהמשפחה מקבלת בצדק את הקצבה.

הליך בקשת חנינה מהנשיא

כל אסיר במדינת ישראל, יכול להגיש לנשיא בקשה לחנינה, הנשיא עובר על הבקשות, ומחליט אילו הן לאשר. כדי שהנשיא יסכים לאשר את בקשת החנינה- על מכתב הבקשה להיות מנוסח היטב. תפקיד עורך הדין, הוא לנסח מכתב, הנוגע ללב, ומסביר מדוע בקשת החנינה מוצדקת. לפעמים, יחליט עורך הדין שאין סיכוי שבקשת החנינה תאושר, ולכן יכתוב מכתב המבקש לקצר את העונש.

אולי גם תאהב