עסקים

תחזוקת חדרים נקיים – מה זה ולשם מה זה נועד

המונח חדר נקי, מוכר לכל אחד מאיתנו באופן אישי, מהרצון, השאיפה, שהחדרים שלנו בבית או בעסק יהיו נקיים, שנוכל לשבת בהם ולהתנהל בצורה רגילה, סדירה, בריאה, מבלי שנצטרך להתמודד עם אבק, כתמים, לכלוך, דברים שעלולים לייצר מחלות וזיהומים. 

אך המונח חדרים נקיים בתחומים רבים, הוא בעל משמעות הרבה יותר מכך. למעשה קיים תחום שלם שמתעסק בנושא, ובלעדיהם אי אפשר לקיים תעשיות שלמות. למשל, כל התחום של תעשיות רפואיות ובפרט תעשיות התרופות, מזון, מעבדות מחקר, חדרי ייצור ועוד. בכל אחד מהמקרים אנחנו צריכים להשתמש בחדר נקי, זאת על מנת שנוכל להפעיל את המקום, להשתמש בו ולייצר, לחקור או לאחסן דברים, אשר יהיה ניתן להשתמש בהם לאחר מכן. 

המונח חדרים נקיים מתייחס למקום, אליו אסור שייכנס כל גרגיר אבק בכל צורה שהיא. הוא חייב להיות נקי לגמרי, ועל כן יש צורך לתחזק אותו בצורה מיוחדת. להבדיל מחדר סטנדרטי שמתוחזק על ידי ניקיון בלבד, הרי שכל הנושא של תחזוקת חדרים נקיים מתקיים באפיק שונה, שכן הוא מתייחס לכל מה שקשור למיזוג אוויר, פילטרים, ומערכות שליטה אחרות שאמורות למנוע כניסה של אלמנטים שיגרמו לפגיעה בתהליך הייצור, האחסון או המחקר במקום. 

ניקח למשל חדר בו אמורים לייצר תרופות, אם ייכנסו לתוכו גרגרי אבק, חול ולכלוך מסוג אחר, הרי שמידת הנזק לתהליך הייצור יכול להיות משמעותי, מה שעלול להביא לייצור מוצרים פגומים. לכן, יש צורך לתחזק את החדר בצורה נכונה, לשם כך יש להתקין מערכות איכותיות וכן לעבוד עם חברות שמתמחות בתחום של תחזוקת חדרים נקיים. 

לפני שנסביר כיצד זה מתבצע בפועל, חשוב לציין שכל התהליך, משלב ההקמה של החדר ועד לשלבי התחזוקה השוטפת, חייב להתבצע באמצעות אנשי מקצוע שמתמחים בכך וכמובן באמצעות כלים רלוונטיים שיכולים לבצע את התהליך בצורה אופטימאלית. 

כיצד מתבצע תחזוקה של חדרים נקיים

בשלב הראשון יש להכיר את המערכות שפועלות בחדר, להבין מה הן, כיצד הן פועלות ואיך ניתן לטפל בהן בצורה חכמה ונכונה. זאת על מנת שיהיה ניתן לעבוד איתן ולתחזק אותן, כך אפשר לדעת מה בדיוק הן צריכות. 

בשלב השני, יש לדאוג שהמערכות יהיו נקיות כל הזמן. בין היתר זה אומר לנקות ולהחליף פילטרים, לדאוג לוויסות וזרימת אוויר, לוודא שהמערכות פועלות באופן מתואם ונכון עקבי ורציף 

בשלב השלישי, יש לדאוג שמערכות החשמל בחדר תקינות, שאין עיכובים, ניתוקים או כל דבר אחר שיכול להשפיע על התפקוד של המערכת. צריך לציין הרבה פעמים החשמל בחדרים נקיים, פועל בעזרת מערכות שליטה חיצוניות ולא באמצעות מערכות פנימיות בהכרח. ניתן למצוא מערכות מסוגים שונים, כולל מערכות מודולאריות, שחוסכות זמן ומקלות ברמה ניכרת על השימוש והתחזוקה של המערכת.

אולי גם תאהב