בריאות ורפואה

בחירת פסיכולוג – כיצד עושים זאת נכון?

גם האנשים שיכריזו על עצמם כנורמטיביים ביותר, הרי שיחוו מפעם לפעם קושי או אתגר. ישנם אלו שיבחרו להתמודד עם האתגרים השונים בכוחות עצמם, וישנם כאלו שיחושו כי אינם מסוגלים או מעוניינים עוד להכיל זאת, ופונים לקבלת סיוע מקצועי.

עבודה עם פסיכולוג איננה נועדה לספק פתרון בזק. אין נכון ולא נכון, יש סיוע והקניית כלים למטופלים אשר חווים מצוקה נפשית מסיבה כזו או אחרת. על כן, כאשר בוחרים באיש מקצוע, מוטב לעשות זאת באופן נכון ומותאם, אשר יטיב עם המטופל ואשר יאפשר לו להשיג את מטרותיו.

האם כל פסיכולוג יתאים לכל מטופל?

בדיוק כפי שישנו רופא המומחה באף אוזן וגרון וישנו רופא אשר התמחותו היא בגסטרו, כך פסיכולוגים נחלקים בין מגוון רחב של סוגי התמחויות שונים, העונים על מצוקות נפשיות שונות.

ישנם פסיכולוגים המתמקדים בבעיות שינה או התמודדות עם מתחים נפשיים, ומנגד ישנם פסיכולוגים אשר יעבדו עם מטופלים אשר חוו טראומות נפשיות עקב מקרים טרגיים, פציעות הימצאות במצב מסכן חיים. הקפידו לבסס את הבחירה בפסיכולוג על-פי תחום התמחותו וראו בכך כצעד ראשון בחיפוש.

פסיכולוג או פסיכולוגית?

הנוחיות שלכם ומידת תחושת הפתיחות שלכם אל מול בעל המקצוע, יכולים לסייע רבות באפקטיביות של הטיפול. וודאי שאם לא תחושו בנוח לחשוף פרט מסוים אשר השפיע עליכם רגשית, הרי שיש בו כדי לעכב את יעילות הטיפול.

דוגמה בולטת לכך היא עניין המגדר. האם נפגעת תקיפה מינית תחוש בנוח לדבר עם פסיכולוג? או שמא פסיכולוגית? והאם נפגע תקיפה מינית לא יחוש כך בהתאם? אל תמהרו 'להכריח' את עצמכם לבחור באיש מקצוע מסוים, ובצעו את הבחירה באופן איטי ושקול.

מיקום הקליניקה

החלטתם לקבוע מפגש אצל פסיכולוגית ואתם מתגוררים בהרצליה. אז האם תקבעו פגישה בעירכם? או שמא תחפשו אחר פסיכולוגית קלינית בתל אביב והסביבה? את ההחלטה על מיקומה המדויק של הקליניקה יש לבסס על-פי טעמי נוחות.

אם אתם מתגוררים בהרצליה אך עובדים בתל אביב, ייתכן מאוד שתוכלו להתחייב לשורה ארוכה של מפגשים בקליניקה אשר נמצאת בקרבת מקום עבודתכם.

בירור המוניטין

מצאתם מספר פסיכולוגים ואינכם יודעים במי לבחור? מספיק לרשום את שמם במרשתת, כדי למצוא שפע של מידע. האם בהכרח יהיה מדובר בביקורות גולשים? לא בהכרח, ומרבית הסיכויים שכלל לא.

לרוב, חיפוש שכזה יוכל ללמד אתכם רבות באשר להישגיהם, פועלם ותרומותיהם של הפסיכולוגים במגוון רחב של היבטים החל מהשתתפות בארגונים שונים, ועד לניהול מחלקות וסיוע בעמותות שונות.

באמצעות מעבר על הקריטריונים שצוינו לעיל, הרי שתוכלו לבסס את בחירתכם באיש מקצוע באופן מושכל ונכון יותר, אופן שיאפשר לכם לבטוח במטפל ולהגיע לתובנות חדשות, כמו גם כלים להתמודדות עם אתגרי הנפש.

אולי גם תאהב